08.08.2023

Lepsza opieka onkologiczna na Podlasiu dzięki wsparciu funduszy europejskich

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Zakończył się remont najstarszego budynku w Białostockim Centrum Onkologii. Umieszczono tam zakład radioterapii i zakład rehabilitacji onkologicznej. Wartość całkowita projektu wyniosła niemal 30 mln zł – w tym dofinansowanie z budżetu województwa ok. 14 mln zł i z funduszy europejskich prawie 8 mln zł.

Remont i modernizacja budynku umożliwią zwiększenie liczby pacjentów obsługiwanych w ramach opieki ambulatoryjnej oraz przyczynią się do skrócenia czasu oczekiwania na udzielanie świadczeń.

Od lat staramy się rozwijać naszą ofertę. Chorób nowotworowych jest niestety coraz więcej, a radioterapia jest jednym z elementów leczenia radykalnego, na każdym etapie. Teraz możemy robić więcej zabiegów, a także poszerzać naszą ofertę o nowe zabiegi, których do tej pory nie mogliśmy wykonywać – powiedziała dr Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

W wyremontowanym budynku znalazły się zakłady: radioterapii i rehabilitacji onkologicznej. Docelowo, we wrześniu br., zlokalizowane zostaną tu także pomieszczenia zakładu brachyterapii.

Jak poinformował dr Tomasz Filipowski, kierownik zakładu radioterapii, tej formy leczenia wymaga ponad 70 proc. podopiecznych BCO:

To jest ogromna rzesza pacjentów, ponad 3 tys. rocznie. Mamy nowoczesne maszyny, brakowało tylko miejsca. Teraz już nie będziemy musieli wozić pacjentów”– dodał.

Podległe samorządowi województwa BCO jest jedyną placówką w regionie udzielającą świadczeń z zakresu radioterapii. W ramach kompleksowego leczenia oferuje pacjentom także rehabilitację onkologiczną.

Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana w marcu ubiegłego roku. Jej koszt wyniósł ok. 30 mln zł. Blisko 8 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, 14 mln zł pochodziło z budżetu województwa podlaskiego, a pozostała kwota to pieniądze własne BCO.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Komentarze (0)