Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło zamiar wprowadzenia nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej, który ma zastąpić dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie. Decyzja ta wzbudziła szerokie kontrowersje wśród polityków, rodziców i organizacji społecznych. Konfederacja, na czele z wicemarszałkiem Sejmu Krzysztofem Bosakiem oraz posłem Grzegorzem Płaczkiem, wyraziła stanowczy sprzeciw wobec zmian, które określa jako próbę wprowadzenia permisywnej edukacji seksualnej oraz narzucenia lewicowej ideologii w polskich szkołach.
Krzysztof Bosak podkreślił, że proponowany program edukacji zdrowotnej opiera się na permisywnym modelu edukacji seksualnej, promującym wczesną inicjację seksualną i pomijającym zagrożenia zdrowotne związane z życiem seksualnym. Polityk wskazał, że nowy przedmiot marginalizuje wartości takie jak rodzina, małżeństwo czy rozwój prenatalny, które były kluczowymi elementami wychowania do życia w rodzinie. Według Bosaka, uczniowie będą za to wprowadzani w terminologię ideologii LGBT oraz „tęczowej lewicy”, co jest sprzeczne z konsensusem naukowym i społeczno-kulturowymi wartościami wyznawanymi przez większość Polaków.
Konfederacja krytykuje także plany wprowadzenia dodatkowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, który ma uczyć uczniów rozpoznawania i reagowania na zjawiska takie jak dyskryminacja czy ksenofobia. Bosak określił to jako próbę indoktrynacji młodzieży w duchu lewicowej ideologii. Według lidera Konfederacji, nowe programy nauczania promują także ideologię klimatyzmu oraz diety planetarnej, co zdaniem ugrupowania jest kolejnym krokiem w kierunku wprowadzania radykalnych zmian światopoglądowych.
Protestują rodzice i politycy
Rodzice i organizacje społeczne rozpoczęli protesty przeciwko proponowanym zmianom, argumentując, że edukacja zdrowotna narusza ich prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Poseł Grzegorz Płaczek zapowiedział skierowanie interpelacji do minister Barbary Nowackiej, zadając pytania dotyczące podstaw naukowych nowego przedmiotu, jego zgodności z konstytucją oraz kosztów jego wprowadzenia. Konfederacja domaga się także przeprowadzenia publicznych konsultacji, które zostały odrzucone przez resort edukacji.
Planowane zmiany w polskim systemie edukacji wzbudzają liczne kontrowersje i obawy o przyszłość wychowania dzieci w duchu tradycyjnych wartości. Konfederacja ostrzega przed skutkami wprowadzenia edukacji zdrowotnej i obywatelskiej, postrzegając je jako narzędzie ideologicznej rewolucji w polskich szkołach.
Komentarze (0)