28.05.2024

PiS może stracić subwencję. PKW zbada Fundusz Sprawiedliwości

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Jarosław Kaczyński ma powody do niepokoju. Partia Prawa i Sprawiedliwości może stanąć przed poważnym zagrożeniem utraty subwencji państwowej, wszystko za sprawą Funduszu Sprawiedliwości. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ogłosiła, że przyjrzy się wydatkom pochodzącym z tego funduszu, co może mieć poważne konsekwencje dla partii rządzącej.

Kontrola wydatków PiS

Portal money.pl donosi, że Krajowe Biuro Wyborcze w ramach kontroli sprawozdań komitetów wyborczych z ostatniej kampanii parlamentarniej weźmie pod lupę wydatki komitetu PiS, z którego startowali politycy Suwerennej Polski. Według informacji, Fundusz Sprawiedliwości mógł wspierać kampanię polityków tej partii, co potwierdzają doniesienia medialne oraz raporty Najwyższej Izby Kontroli.

Fundusz Sprawiedliwości – partyjna skarbonka?

Fundusz Sprawiedliwości, stworzony z myślą o wspieraniu ofiar przestępstw i rehabilitacji sprawców, miał według doniesień pełnić rolę partyjnej skarbonki Suwerennej Polski. Najnowsze informacje sugerują, że środki z funduszu były wykorzystywane na cele polityczne, co jest niezgodne z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Jak podaje serwis money.pl, Fundusz Sprawiedliwości stał się rekompensatą dla Suwerennej Polski za brak podziału subwencji partyjnej przez PiS, mimo umowy wyborczej. Działacze PiS starają się teraz dystansować od sprawy, jednak PKW ma zamiar dokładnie zbadać finanse partii.

Były przewodniczący PKW, Wojciech Hermeliński, w rozmowie z „Faktem” stwierdził, że PiS rzeczywiście może stracić subwencję państwową, która wynosi około 25 milionów złotych. Hermeliński podkreśla, że przepisy dotyczące finansowania partii politycznych zostały prawdopodobnie naruszone, a PKW zawsze skrupulatnie podchodzi do kontroli sprawozdań.

PiS może stracić całą subwencję

Hermeliński wyjaśnia, że subwencja może zostać obcięta w zależności od kwoty wydanej poza funduszem wyborczym. Politycy PiS mogą stracić całą subwencję, jeśli kontrola PKW wykaże nieprawidłowości. Proces sprawdzania finansów może potrwać do sześciu miesięcy.

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości stanowi poważne zagrożenie dla PiS. Utrata subwencji państwowej mogłaby znacząco osłabić finansowe możliwości partii. PKW z pewnością dokładnie zbada wydatki związane z Funduszem Sprawiedliwości, a wyniki tej kontroli mogą mieć daleko idące konsekwencje dla przyszłości PiS i Suwerennej Polski.

Komentarze (1)