27.05.2024

Rosyjska produkcja amunicji jest 3 razy szybsza niż w Europie

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Rosja produkuje pociski artyleryjskie trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy, przy znacznie niższych kosztach produkcji. Według danych opracowanych przez firmę konsultingową Bain & Company, koszt produkcji pocisków w Rosji stanowi jedynie około jedną czwartą kosztów ponoszonych przez kraje Zachodu.

Ta różnica w kosztach i szybkości produkcji stawia zachodnich sojuszników Ukrainy w niekorzystnej sytuacji w kontekście wojny w Ukrainie, którą Sky News określa jako „bitwę ogniową” ze względu na ogromne ilości używanych pocisków.

Imponujące liczby

W bieżącym roku rosyjskie fabryki mają wyprodukować lub zregenerować około 4,5 miliona pocisków artyleryjskich. Dla porównania, łączna produkcja pocisków w krajach europejskich i USA wyniesie jedynie około 1,3 miliona sztuk amunicji. To trzykrotnie mniejsza liczba, co pokazuje, jak daleko w tyle pozostaje Zachód w kwestii możliwości produkcji i dostaw artyleryjskich.

Koszt produkcji pocisków artyleryjskich w Rosji jest znacznie niższy niż na Zachodzie. Średni koszt produkcji pocisku 155 mm, produkowanego przez kraje NATO, wynosi około 4000 dolarów za sztukę. Dla porównania, w Rosji koszt produkcji pocisku kal. 152 mm, używanego przez rosyjskie siły zbrojne, to około 1000 dolarów za sztukę. Ta znacząca różnica w kosztach daje Rosji przewagę, umożliwiając produkcję większej ilości amunicji przy mniejszych nakładach finansowych.

Wyzwanie dla sojuszników Ukrainy

Ta różnica w kosztach i zdolnościach produkcyjnych stawia zachodnich sojuszników Ukrainy przed poważnym wyzwaniem. Mimo znacznie większej łącznej siły gospodarczej, kraje te nie są w stanie dorównać Rosji pod względem tempa i kosztów produkcji pocisków artyleryjskich. To może mieć poważne konsekwencje dla ukraińskich sił zbrojnych, które polegają na dostawach amunicji z Zachodu w trwającej wojnie.

Zdolność Rosji do produkcji pocisków artyleryjskich trzykrotnie szybciej i znacznie taniej niż zachód podkreśla asymetrię w zdolnościach przemysłowych i ekonomicznych w kontekście trwającego konfliktu. Zachodnie kraje muszą znaleźć sposoby na zwiększenie swojej produkcji oraz obniżenie kosztów, aby skutecznie wspierać Ukrainę i przeciwdziałać rosyjskiej przewadze na polu bitwy.

Komentarze (0)