27.05.2024

Tadeusz Rydzyk drugi raz przegrał w sądzie z nastolatkiem

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Maciej Rauhut, 18-letni aktywista, odniósł kolejne zwycięstwo sądowe przeciwko ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie dotyczącej nieudostępnienia informacji publicznej na temat finansowania fundacji ojca Rydzyka, Lux Veritatis przez instytucje państwowe.

W sierpniu 2022 roku, Maciej Rauhut wygrał sprawę przeciwko o. Rydzykowi w Wojewódzkim Sądzie Adminstracyjnym. Spór dotyczył braku udostępnienia pełnych informacji na temat wpłat od państwowych instytucji i spółek do fundacji Lux Veritatis, prowadzonej przez duchownego. Pomimo obowiązku udostępnienia tych danych, o. Rydzyk odmówił ich pełnego ujawnienia.

Po wygranej Rauhuta, o. Rydzyk odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale sąd ponownie przyznał rację młodemu aktywiście.

Kiedy wygrywaliśmy z Rydzykiem w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, miałem szesnaście lat, żyliśmy wtedy w kraju, w którym wygranie z jednym z najwierniejszych popleczników ówczesnej władzy uznawane było za absolutnie kosmiczną rzecz

— napisał Rauhut na swoim Instagramie. Dodał, że po dwóch latach oczekiwania, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Kim Jest Maciej Rauhut?

Maciej Rauhut stał się znany w 2020 roku podczas Strajków Kobiet, kiedy opublikował na Facebooku grafikę promującą „spontaniczny spacer” w Krapkowicach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W wyniku tego działania, policja weszła do domu wtedy 14-letniego Rauhuta, uznając go za organizatora protestu i grożąc mu karą więzienia oraz grzywną. Sąd rodzinny odmówił jednak wszczęcia postępowania przeciwko chłopakowi.

Komentarze (0)