13.11.2023

Uczeń otworzył szkolny biznes, skończyło się uwagą

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Rozrywka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W czasach, gdy przedsiębiorczość i kreatywność są cenione w świecie, historia ucznia o imieniu Maksymilian dowodzi, że nie zawsze szkoła wspiera innowacyjne podejścia do życia. W 2019 roku pewien chłopak postanowił uruchomić nietypowy biznes w swojej szkole, co jednak zakończyło się dla niego uwagą od nauczyciela.

Maksymilian wpadł na pomysł sprzedaży zupek chińskich w przebieralni swojej szkoły. Choć dla niektórych może to wydawać się śmiałe przedsięwzięcie, dla ucznia było to zapewne pomysłowe podejście do zrealizowania swojej przedsiębiorczej wizji.

Niestety, polska szkoła, według doniesień, nie okazała się być miejscem, które wspiera tego rodzaju inicjatywy. Maksymilian został ukarany uwagą do dziennika, a powód brzmiał dosyć kuriozalnie: „Nie wykonuje poleceń nauczyciela”. Konkretniej chodziło o używanie w szkolnej szatni czajnika elektrycznego.

Wpis w dzienniku został sformułowany w sposób, który jednocześnie wydaje się śmieszny, ale także zastanawiający: „Maksymilian używa czajnika elektrycznego w szkole (przebieralnia). Otworzył stragan z zupkami chińskimi.”

Czas na zmiany?

Historia ta rzuca światło na kwestię, czy obecny system edukacji w Polsce naprawdę sprzyja rozwijaniu przedsiębiorczości i kreatywności wśród uczniów. Czy karanie za nietypowe, aczkolwiek nieszkodliwe inicjatywy jest adekwatne? Czy idea wolnego rynku powinna być bardziej obecna w środowisku szkolnym? Pytania te mogą budzić kontrowersje i stawiać pod znakiem zapytania, czy obecny model edukacji w Polsce naprawdę przygotowuje młodych ludzi do dynamicznego i wymagającego świata zewnętrznego.

Komentarze (0)