12.04.2024

W Bydgoszczy budują przedszkole w sercu polskiego Czarnobyla

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W sercu Bydgoszczy, na terenach skażonych chemicznie, ma miejsce kontrowersyjna budowa nowego przedszkola. Sprawa ta w ostatnim czasie stała się przedmiotem intensywnych dyskusji i publicznego oburzenia, a wszystko za sprawą bydgoskiego aktywisty, przedsiębiorcy i byłego kandydata do sejmiku województwa, Tomasza Daronia.

Daroń, za pomocą swoich filmów publikowanych na popularnej platformie społecznościowej TikTok, rzucił światło na niepokojące fakty związane z lokalizacją przedszkola. Według jego relacji, w bliskiej odległości od miejsca budowy znajduje się spalarnia odpadów niebezpiecznych oraz tereny byłych zakładów chemicznych Zachem. Te informacje, w połączeniu z ostrzeżeniem o potencjalnym skażeniu i obecności toksyn w powietrzu, wzbudziły ogromne zaniepokojenie wśród mieszkańców.

W swoich materiałach Daroń alarmuje, że teren, na którym ma powstać przedszkole, jest dotknięty ogromnym skażeniem chemicznym, co określa jako „największą aferę ekologiczną w Europie”. Wskazuje także na możliwe zdrowotne konsekwencje dla dzieci, które mogą być narażone na szkodliwe substancje.

Mnóstwo ludzi choruje

Film Daronia przynosi także świadectwo osoby zgłębiającej problem skażenia chemicznego. Kobieta w filmie opowiada o licznych przypadkach chorób współistniejących oraz neurologicznych, które występują w dużo wyższej częstotliwości niż w innych obszarach kraju obserwowanych na terenach przyległych do byłych zakładów chemicznych

Dodatkowo, obok budowy przedszkola znajduje się spalarnia odpadów niebezpiecznych oraz składowiska odpadów, co dodatkowo podnosi obawy o bezpieczeństwo dzieci. Szczególnie niepokojące jest fakt, że spalarnia może zgodnie z prawem emitować szkodliwe dioksyny do powietrza przez 60 godzin w roku.

@tomaszdaron Cześć DRUGA naszego śledztwa (nie bedzie ostatnią)❗️Zastanówmy się czy chcemy TRUĆ☢️ małe dzieci, budując przedszkole w tak niebezpiecznym otoczeniu⚠️ To CHORE, że władza próbuje ukryć problem, a płacą za to wszyscy mieszkańcy – chorobami, nowotworami i innymi dolegliwościami‼️ ##przedszkole##skażenie##afera##ekologia##bydgoszcz##katastrofaekologiczna##katastrofa##szkoła##nauczanie##zdrowie##naszezdrowie##nowotwory##chemikalia#zachem ♬ dźwięk oryginalny – Tomasz Daroń

Decyzja o budowie przedszkola w tak niebezpiecznym miejscu wywołuje liczne pytania i kontrowersje wśród społeczności. Czy to odpowiednie miejsce dla najmłodszych? Czy bezpieczeństwo i zdrowie dzieci zostały należycie wzięte pod uwagę? Wiele osób kwestionuje intencje decydentów, sugerując, że przedszkole może być budowane dla poprawy wizerunku terenu, pomimo istniejącego zagrożenia dla zdrowia dzieci.

W obliczu tych alarmujących faktów konieczne jest przeprowadzenie dogłębnej analizy i podjęcie odpowiedzialnych decyzji, które priorytetowo uwzględnią dobro i bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców. W przypadku budowy instytucji publicznych, takich jak przedszkole, powinny być respektowane najwyższe standardy bezpieczeństwa i ekologii, a zdrowie dzieci powinno być absolutnym priorytetem.

@tomaszdaron Najwieksza AFERA EKOLOGICZNA w Europie❗️Trzeba się tym koniecznie zająć💥 #bombaekologiczna #afera #bydgoszcz #drugiczarnobyl #katastrofa #katastrofaekologiczna #ekologia #sejmikwojewództwa #kujawskopomorskie #detektyw #choroby #zdrowie ♬ dźwięk oryginalny – Tomasz Daroń

Komentarze (1)