06.05.2024

Wojsko wkracza do szkół. Będą szkolić uczniów

Michał Osial
Michał Osial
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Od poniedziałku, 6 maja, tysiące polskich szkół włącza się w pilotażowy program "Edukacja z Wojskiem", który ma na celu podniesienie świadomości uczniów w obszarze bezpieczeństwa i obronności. W ramach tego przedsięwzięcia, żołnierze będą przeprowadzać szkolenia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia oraz rozwijanie praktycznych umiejętności zachowania się w różnych sytuacjach.

Program „Edukacja z Wojskiem” jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Szkolenia są skierowane do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także do szkół artystycznych. Akcja potrwa do 20 czerwca.

Celem programu jest nie tylko podniesienie świadomości uczniów w zakresie bezpieczeństwa i obronności, ale także przekazanie im praktycznych umiejętności reagowania w sytuacjach niebezpiecznych, w tym zagrożenia życia i zdrowia. W ramach szkoleń, uczniowie będą także uczyć się bezpiecznego korzystania z Internetu i krytycznej analizy informacji dostępnych online.

Zajęcia przewidziane w ramach programu będą dostosowane do wieku i zainteresowań uczniów i będą prowadzone przez żołnierzy, którzy współpracować będą z nauczycielami. Minister Edukacji, Barbara Nowacka, podkreśliła, że celem programu jest zwiększenie odporności młodych osób na różnego rodzaju zagrożenia oraz wyrobienie postaw patriotycznych.

Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, dodatkowo zaznaczył, że szkoła ma za zadanie przygotować uczniów do podejmowania działań w sytuacjach zagrożenia oraz dostarczyć im niezbędnej wiedzy i umiejętności.

Komentarze (0)