19.06.2024

Janusz Kowalski opuszcza szeregi Suwerennej Polski

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Janusz Kowalski, polityk i poseł, zaskoczył wszystkich swoją decyzją o rezygnacji z członkostwa w partii Suwerenna Polska. Informację tę przekazał za pośrednictwem portalu X, podkreślając, że teraz zamierza skupić się na merytorycznej pracy w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Kowalski w swoim wpisie wyraził wdzięczność i szacunek dla koleżanek i kolegów z Suwerennej Polski, zaznaczając, że zawsze będzie ich wspierał i bronił.

Decyzja Kowalskiego o opuszczeniu Suwerennej Polski jest wynikiem konfliktu z Patrykiem Jakim, który tymczasowo kieruje formacją w zastępstwie za Zbigniewa Ziobrę. W wiadomości wysłanej do posłów Suwerennej Polski, Kowalski ujawnił, że Jaki chciał się z nim spotkać po raz pierwszy od pół roku, by omówić prowadzone negocjacje z PiS. Mimo to, Kowalski zdecydował się na rezygnację, podkreślając, że ma poczucie wykonania ciężkiej pracy i zawsze będzie mówił dobrze o swoich kolegach.

Janusz Kowalski jest posłem od 2019 roku, dwukrotnie uzyskując mandat z okręgu Opola. Jego polityczna kariera jest bogata i różnorodna. W latach 2019-2021 pełnił funkcję wiceministra aktywów państwowych oraz pełnomocnika rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Później, w latach 2022-2023, był wiceministrem rolnictwa. Jego doświadczenie i zaangażowanie w prace rządowe oraz parlamentarne przyczyniły się do jego rozpoznawalności.

Możliwe Połączenie PiS z Suwerenną Polską

O możliwym połączeniu PiS i Suwerennej Polski mówił ostatnio Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że utrzymywanie obecnej sytuacji, w której jedna mała partia korzysta z siły drugiej, większej, nie jest korzystne. Zbigniew Ziobro, lider Suwerennej Polski, wielokrotnie deklarował gotowość do połączenia z PiS, co jednak było utrudnione przez konflikty na poziomie wojewódzkim. Kaczyński zaznaczył, że teraz takie konflikty już nie istnieją, co otwiera drogę do ewentualnego zjednoczenia.

Zjazd Zjednoczeniowy na Jesień?

Dziennikarz Onetu, Andrzej Stankiewicz, w podcaście „Stan Wyjątkowy” ujawnił, że PiS może zorganizować jesienią „zjazd zjednoczeniowy” z Suwerenną Polską. Taki ruch byłby także wymierzony przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu, który toczy walkę polityczną z ziobrystami. Kaczyński ma być zainteresowany przeciągnięciem polityków, którzy nie są powiązani z aferą w Funduszu Sprawiedliwości, aby osłabić rosnącą pozycję byłego premiera.

Decyzja Janusza Kowalskiego o rezygnacji z członkostwa w Suwerennej Polsce oraz plany ewentualnego połączenia z PiS mogą znacząco wpłynąć na układ sił w polskiej polityce. Z pewnością będą one obserwowane z dużym zainteresowaniem przez polityków oraz opinię publiczną.

Komentarze (0)