06.06.2024

Kosiniak-Kamysz o użyciu broni na granicy: „Pracujemy nad zmianą przepisów”

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W obliczu narastającego kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz postanowił zwołać pilną konferencję prasową, aby omówić obecną sytuację i podjęte przez polski rząd środki zaradcze. Podkreślił, że sytuacja na granicy staje się coraz bardziej napięta i wymaga natychmiastowej reakcji oraz skoordynowanych działań ze strony wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że polski rząd nie zamierza pozostawać bierny wobec narastających wyzwań i zobowiązał się do wzmocnienia wsparcia dla żołnierzy oraz innych funkcjonariuszy służących na granicy.

Podczas konferencji wicepremier szczegółowo przedstawił kroki podejmowane przez rząd w odpowiedzi na kryzys. Podkreślił, że priorytetem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa na granicy oraz ochrona suwerenności Polski. Kosiniak-Kamysz omówił również plany dotyczące zmiany przepisów, które mają na celu lepsze dostosowanie działań żołnierzy do aktualnych wyzwań. Zapowiedział dalsze wsparcie dla służb mundurowych, podkreślając, że wszelkie działania podejmowane na granicy muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Konferencja była okazją do wyjaśnienia wątpliwości oraz zapewnienia społeczeństwa o determinacji rządu w obliczu narastającego kryzysu.

Wszyscy żołnierze, nie tylko na granicy, są zobowiązani do przestrzegania prawa i robią to dobrze. Stoję za wszystkimi, którzy bronią państwa polskiego

– powiedział Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że żołnierze wykonują swoją misję w imieniu państwa polskiego, podejmując ogromne ryzyko i działania w ramach obowiązującego prawa.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się także do kwestii wsparcia dla żołnierzy, stanowczo zaprzeczając medialnym doniesieniom o jego braku. Podkreślił, że wszyscy żołnierze otrzymali niezbędne wsparcie zarówno od dowództwa, jak i specjalistów. Zaznaczył, że dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej natychmiast po incydencie udał się do swoich podwładnych, aby osobiście ocenić sytuację i udzielić niezbędnej pomocy. Żołnierze zostali zapewnieni o możliwości skorzystania z pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego, co ma kluczowe znaczenie w obliczu trudnych i stresujących warunków służby na granicy. Minister dodał, że żołnierze są informowani na bieżąco o dostępnych formach wsparcia, co ma na celu podtrzymanie ich morale i zapewnienie, że nie są pozostawieni sami sobie w trudnych sytuacjach.

Wicepremier zaznaczył, że obecne przepisy dotyczące użycia broni przez żołnierzy są jasno określone, jednak wymagają zmian.

Pracujemy nad zmianą przepisów, aby jeszcze lepiej dostosować je do aktualnych potrzeb

– mówił podczas konferencji.

Decyzja o zatrzymaniu żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową była, zdaniem Kosiniak-Kamysza, nadgorliwa, co ma wyjaśnić specjalna komisja powołana w Żandarmerii Wojskowej.

Jeżeli ktokolwiek przekroczył uprawnienia, zostaną wyciągnięte konsekwencje

– oświadczył wicepremier.

Kosiniak-Kamysz poinformował również, że tylko w maju broń została użyta przez polskich żołnierzy na granicy około 700 razy w systemie alarmowym.

Każdą taką sytuację trzeba dokładnie wyjaśnić

– dodał, zaznaczając, że dowódcy są zobowiązani do podejmowania działań w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Komentarze (0)