20.05.2024

MTK chce aresztowania premiera Izraela

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał wniosek o nakaz aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, ministra obrony Joawa Galanta oraz trzech przywódców Hamasu: Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije. Prokurator MTK, Karim Khan, poinformował, że jest przekonany, iż osoby te są odpowiedzialne za zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, które miały miejsce zarówno w Izraelu, jak i w Strefie Gazy.

Pod koniec kwietnia Netanjahu skrytykował działania MTK, twierdząc, że odmowa prawa do obrony przed próbami ludobójstwa to wypaczenie sprawiedliwości. Izraelski premier uznał ewentualne nakazy aresztowania za „skandal o historycznym znaczeniu” i „niezatartą plamę na całej ludzkości”. W odpowiedzi na zarzuty, Netanjahu podkreślił, że Izrael będzie realizował swoje cele w wojnie z Hamasem, w tym uwolnienie zakładników, odsunięcie Hamasu od władzy w Strefie Gazy oraz ustabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa.

Izraelska operacja wojskowa w Rafah

Minister obrony Izraela, Joaw Galant, ogłosił rozszerzenie operacji wojskowych w Rafah, na południu Strefy Gazy. Podczas spotkania z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jakiem Sullivanem, Galant przekazał, że celem operacji jest zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników. Izrael twierdzi, że Rafah to ostatnia twierdza Hamasu, gdzie mogą być przetrzymywani zakładnicy w podziemnych tunelach prowadzących na półwysep Synaj.

W odpowiedzi na napięcia na północnej granicy Izraela z Libanem, Galant ostrzegł przed możliwą eskalacją konfliktu z Hezbollahem. Wyraził również wdzięczność za wsparcie Stanów Zjednoczonych w walce z zagrożeniami, podkreślając znaczenie współpracy w zapewnieniu bezpieczeństwa Izraela.

Reakcje na wniosek o aresztowanie

Decyzja MTK spotkała się z ostrą krytyką ze strony izraelskiego premiera. Netanjahu oskarżył MTK o próbę sparaliżowania działań rządu izraelskiego i nazwał wniosek „bezprecedensową antysemicką zbrodnią”. Mimo międzynarodowych nacisków, izraelski rząd deklaruje kontynuację swoich działań wojskowych w Strefie Gazy, mając na celu wyeliminowanie zagrożeń i stabilizację sytuacji bezpieczeństwa.

Komentarze (0)