25.02.2024

Rząd będzie miał problem z KPO

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) Polski, mający na celu odbudowę gospodarki kraju po pandemii, stoi pod znakiem zapytania. Według eksperta CRIDO, Łukasza Kościjańczuka, około 43 z 56 zaplanowanych inwestycji może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 roku. To z kolei oznacza, że Polska nie otrzyma finansowania z Unii Europejskiej.

Analiza przeprowadzona przez CRIDO ujawnia, że wiele projektów zapisanych w KPO w ogóle nie rozpoczęło się, co stanowi poważne wyzwanie dla terminowej realizacji planu. Kościjańczuk podkreśla, że Polska straciła dwa lata na realizację planu, co zwiększa presję na podjęcie natychmiastowych działań.

KPO obejmuje 56 inwestycji i 55 reform mających na celu wzmocnienie gospodarki Polski. Kwota, jaką Polska ma otrzymać w ramach KPO, wynosi 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek preferencyjnych.

Ekspert zauważa, że lepiej realizowane są przedsięwzięcia z części dotacyjnej, ale wiele inwestycji, szczególnie związanych z sektorem zdrowia, stoi pod znakiem zapytania. Szczególnie krytyczna sytuacja panuje w komponencie D, gdzie zagrożonych jest aż 98% zaplanowanych przedsięwzięć.

Według Kościjańczuka, niezbędna jest rewizja KPO, która może objąć nawet połowę przedsięwzięć. Proces ten może potrwać kilka miesięcy. Obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnych przeprowadza audyt programów w ramach KPO i przygotowuje jego rewizję.

Warto jednak zauważyć, że w piątek 23 lutego br. szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła, że Polska otrzyma fundusze z KPO oraz na realizację polityki spójności. W ramach polityki spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma ponad 340 mld zł.

Dla Polski kwestia KPO ma ogromne znaczenie dla odbudowy gospodarki po pandemii. Przeanalizowanie i skuteczna rewizja programu są kluczowe dla zagwarantowania efektywnego wykorzystania środków i realizacji celów odbudowy. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Polska potrzebuje skoordynowanych działań, aby przyspieszyć tempo realizacji inwestycji i reform, zapewniając tym samym stabilność gospodarczą i rozwój kraju.

Komentarze (0)