19.08.2024

Niemcy mają problem z nożownikami. Zaostrzą przepisy dot. posiadania noży

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Niemieckie dworce kolejowe i pociągi stają się coraz częstszym miejscem przestępstw z użyciem noży, co budzi niepokój wśród władz i opinii publicznej. W pierwszej połowie 2024 roku policja federalna odnotowała aż 373 przestępstwa związane z nożami na stacjach kolejowych, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do wcześniejszych lat.

W 2023 roku takich incydentów było łącznie 639, co podkreśla rosnące zagrożenie na niemieckich dworcach. Niepokojące są również dane dotyczące przestępstw na trasach kolejowych oraz mniejszych przystankach, które są trudniejsze do monitorowania.

Konflikty i problemy społeczne docierają do przestrzeni publicznej

Chociaż większość przestępstw z użyciem noży ma miejsce na dużych dworcach kolejowych, incydenty coraz częściej przenoszą się na mniejsze przystanki oraz trasy kolejowe. W pierwszej połowie 2024 roku doszło do 84 przestępstw na trasach, co wskazuje na tendencję wzrostową w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy takich przypadków było 196. Warto jednak zauważyć, że te liczby mogą jeszcze ulec zmianie wraz z dalszym analizowaniem danych przez policję federalną. W 2023 roku na mniejszych przystankach odnotowano 11 przestępstw z użyciem noża, z czego w pierwszej połowie bieżącego roku było ich już 7.

Najwięcej incydentów miało miejsce na dużych dworcach, takich jak te w Dortmundzie, Düsseldorfie, czy Frankfurcie nad Menem. W 2024 roku czołowe miejsca pod względem liczby przestępstw zajęły Hamburg, Hannover i Kolonia. Niemniej jednak liczba pasażerów nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na częstotliwość przestępstw – znaczenie mają również konflikty i problemy społeczne, które przenoszą się na przestrzeń publiczną, w tym na dworce kolejowe.

Będą walczyć z nożami zamiast napastnikami

W odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków, minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, zapowiedziała wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących posiadania noży w miejscach publicznych. W nowej ustawie o broni Faeser planuje ograniczenie długości ostrzy noży, które można legalnie nosić, z dotychczasowych 12 do 6 centymetrów. Dodatkowo, wprowadzony zostanie generalny zakaz posiadania noży sprężynowych, które są uważane za szczególnie niebezpieczne.

Te zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na dworcach kolejowych i w pociągach, jednak eksperci podkreślają, że same przepisy mogą nie wystarczyć. Andreas Rosskopf ze związku zawodowego policji (GdP) zaznacza, że konieczne jest wprowadzenie odpowiednich mechanizmów kontroli, które umożliwią policji federalnej skuteczne egzekwowanie nowych regulacji. Obecnie losowe kontrole na dworcach i w pociągach są utrudnione, co ogranicza możliwości zapobiegania przestępstwom.

Deutsche Bahn, odpowiedzialna za bezpieczeństwo na dworcach kolejowych oraz w pociągach S-Bahn, podkreśla, że stacje kolejowe są częścią otwartych systemów, co utrudnia kontrolę nad sytuacją. Rzecznik kolei zaznacza, że konflikty i przestępstwa, które mają miejsce w przestrzeniach publicznych, takich jak parki czy ulice, przenoszą się również na dworce kolejowe. Codziennie około 20 milionów podróżnych korzysta z 5400 dworców w Niemczech, co stawia przed władzami ogromne wyzwanie w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Komentarze (0)