18.06.2024

Obajtek i Braun na liście najbardziej „stukniętych” europosłów

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W piątek portal „Politico” opublikował kontrowersyjny ranking „najbardziej stukniętych” europosłów. Na liście znalazło się dwóch polityków z Polski: Grzegorz Braun z Konfederacji oraz Daniel Obajtek, startujący z list PiS. Ranking wzbudził wiele emocji, zwłaszcza w Polsce, gdzie obecność obu polityków w zestawieniu spotkała się z mieszanymi reakcjami.

Zarówno Braun, znany ze swoich radykalnych poglądów, jak i Obajtek, będący działaczem PiS, zostali umieszczeni w gronie 23 europosłów, którzy według „Politico” zasługują na miano „najdzikszych, najdziwniejszych i najbardziej stukniętych” postaci w Parlamencie Europejskim.

Oprócz Polaków, w zestawieniu znalazły się również barwne postaci z innych krajów, co podkreśla międzynarodowy charakter kontrowersyjnego rankingu. Wśród nich wymienić można cypryjskiego youtubera, grecką rzeźniczkę oraz włoską nauczycielkę, która była oskarżana o próbę zabójstwa. Ta różnorodność osobowości i profesji wskazuje na szeroki wachlarz nietypowych zachowań i historii, które zwróciły uwagę redakcji „Politico”. Ranking, będący subiektywnym przeglądem najbardziej ekscentrycznych europosłów, ma na celu nie tylko wzbudzenie zainteresowania, ale także skłonienie do refleksji nad tym, jakie postawy i działania wywołują kontrowersje w europejskiej polityce.

Braun – „niszczyciel symboli religijnych”

Grzegorz Braun, okrzyknięty „niszczycielem symboli religijnych”, zdobył zaszczytne miejsce na liście dzięki swoim kontrowersyjnym działaniom. Portal przypomniał, że „skrajnie prawicowy polityk” ugasił świecznik chanukowy w polskim Sejmie, określając żydowskie Święto Świateł jako „satanistyczny kult” i uznając polskich Żydów za „wrogów Polski”. W ubiegłym roku zdewastował również choinkę ozdobioną bombkami z flagami UE i Ukrainy.

Daniel Obajtek, były prezes koncernu naftowego PKN Orlen, który został zwolniony na początku tego roku przez nowy rząd, został określony przez „Politico” jako „złote dziecko PiS”. Portal zauważył, że Obajtek może spotkać się w Brukseli z Michałem Szczerbą, szefem komisji śledczej ds. afery wizowej, który bezskutecznie próbował wezwać go na świadka. Obajtek tłumaczył swoją nieobecność obowiązkami związanymi z kampanią wyborczą. W pięciostopniowej skali ocen Obajtek uzyskał 4 punkty, podczas gdy Braun zdobył maksymalne 5 punktów.

Na liście znalazł się również Fidias Panayiotou, 25-letni cypryjski youtuber, który zdobył popularność dzięki filmom typu „mieszkałem na lotnisku przez 7 dni za darmo”. Jego twórczość śledzi 2,1 miliona internautów.

Galato Alexandraki, 76-letnia grecka rzeźniczka, której wizerunek nie został nigdzie opublikowany, również znalazła się w zestawieniu.

Ilaria Salis, włoska nauczycielka i aktywistka antyfaszystowska, została oskarżona o próbę zabójstwa członków skrajnie prawicowego zjazdu w Budapeszcie, co zapewniło jej miejsce na liście.

Do zestawienia dołączono także rumuńską polityczkę Dianę Sosoaca, nazywaną ulubienicą Kremla, oraz Słowaka Milana Mazurka, skazanego za rasistowskie komentarze o Romach i uznanie Holokaustu za oszustwo.

Jak zauważa „Politico”, aby utworzyć w Parlamencie Europejskim frakcję polityczną, potrzeba 23 europosłów z siedmiu krajów UE. Mimo to, portal nie widzi szans na zjednoczenie grupy „najdziwniejszych i najbardziej stukniętych” europosłów, co prawdopodobnie wynika z ich skrajnie różnorodnych i kontrowersyjnych poglądów oraz działań.

Komentarze (2)

  • Dar pisze:

    Mam wrażenie ale totalnych chorób psychicznych wśród zwolenników Eurokołchozu o korzeniach Niemiec Nazistowskich .

  • Zdzihu pisze:

    Lewackie politico powinno się znaleźć na liście najbardziej stukniętych fake mediów obok gazowni tel aviv enu i innego dziennikarskiego szamba.