30.07.2024

Pomyłka w browarze Żywca. Piwo bezalkoholowe to jasne pełne

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W ostatnich dniach na rynku piwnym w Polsce doszło do nietypowego incydentu. W partii piwa bezalkoholowego Żywiec 0,0% znalazł się alkohol, co jest efektem pomyłki na linii produkcyjnej. W rzeczywistości, zamiast piwa bezalkoholowego, butelki zawierały zwykłe piwo jasne pełne z zawartością alkoholu typową dla produktów marki Żywiec.

Taka sytuacja niesie ze sobą poważne ryzyko dla konsumentów, szczególnie dla kierowców, którzy mogą nieświadomie prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu.

23 lipca 2024 roku Grupa Żywiec ogłosiła wycofanie z rynku partii piwa w butelkach 500 ml, która była niewłaściwie oznakowana jako bezalkoholowe Żywiec 0,0%. Błąd polegał na zamianie etykiet na butelkach, co doprowadziło do sytuacji, w której konsumenci, sądząc że piją piwo bezalkoholowe, w rzeczywistości spożywali piwo zawierające alkohol. Grupa Żywiec poinformowała, że incydent dotyczył maksymalnie 1000 butelek i był wynikiem błędu na linii produkcyjnej. Firma przeprosiła za zaistniałą sytuację i podjęła natychmiastowe działania w celu wycofania wadliwego produktu z rynku oraz usprawnienia kontroli jakości.

Ryzyko dla kierowców

Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z tym incydentem jest ryzyko dla kierowców, którzy po spożyciu piwa oznakowanego jako bezalkoholowe mogą nieświadomie prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Alkohol, jako substancja psychoaktywna, powoduje upojenie alkoholowe i ma działanie narkotyczne, co wpływa na zdolności motoryczne, czas reakcji oraz ocenę sytuacji na drodze. W Polsce dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila, a jego przekroczenie może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym karą grzywny, zatrzymaniem prawa jazdy, a w skrajnych przypadkach – więzieniem.

Nawet jedno piwo może spowodować przekroczenie tego limitu, a wypicie dwóch piw w krótkim czasie może wywołać stan nietrzeźwości, co jest przestępstwem w przypadku kierowania pojazdem.

Oświadczenie producenta

Grupa Żywiec w swoim oświadczeniu wyraziła głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i podjęła działania mające na celu wycofanie wadliwego produktu z rynku. Producent zapewnił, że incydent dotyczy jedynie niewielkiej liczby butelek i wprowadził dodatkowe procedury kontrolne na liniach produkcyjnych, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. Firma poinformowała również Państwową Inspekcję Sanitarną o incydencie, zgodnie z wymogami prawa.

Informujemy, że z uwagi na bezpieczeństwo naszych Konsumentów i najwyższą jakość produktów Grupy Żywiec, w dniu 23 lipca 2024, zdecydowaliśmy się na wycofanie z rynku niewielkiej partii produktu Żywiec Jasne Pełne Butelka 500 ml. Niniejsza decyzja spowodowana jest niewłaściwym oznakowaniem wskazanej butelki. Piwo zostało oznaczone etykietą piwa bezalkoholowego (Żywiec 0,0%), zamiast etykietą piwa z zawartością alkoholu – Żywiec Jasne Pełne. Pomyłce uległa jedynie etykieta z tyłu opakowania.

Powyższa wada zaistniała z powodu błędu na linii produkcyjnej. Natomiast w wyniku szczegółowej analizy oraz weryfikacji monitoringu, niezwłocznie potwierdziliśmy, że dotyczy maksymalnie 1000 butelek piwa. Precyzyjnie zidentyfikowaliśmy ilość wadliwego towaru, dlatego informujemy, że incydent dotyczy jedynie wskazanej liczby produktów.

Przepraszamy naszych Klientów i partnerów biznesowych za zaistniałą sytuację. Jednocześnie prosimy o niedokonywanie zakupu w/w produktu i poinformowanie obsługi sklepu w przypadku jego znalezienia na półce. Jeśli wskazany produkt został już zakupiony, prosimy o kontakt ze sklepem, w którym dokonano zakupu lub o skontaktowanie się z infolinią dla konsumentów (nr: 801 540 450).

Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby ta niewielka ilość źle oznakowanych produktów, jak najszybciej została wycofana ze sklepów. Zaś w celu wyeliminowania powyższego błędu wprowadzamy dodatkowe działania korekcyjne i korygujące, polegające m.in. na usprawnieniu automatycznej kontroli poprawności etykiet na wszystkich opakowaniach opuszczających linie produkcyjne. Zgodnie z wymogami prawa o sprawie została również poinformowana Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Komentarze (0)