26.03.2024

Posłanki Lewicy przekonywały prezydenta do podpisania ustawy o tabletce „dzień po”

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Nad Wisłą pojawiło się ostatnio wiele dyskusji dotyczących dostępu do tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Posłanki Lewicy spotkały się dziś z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przekonać go do podpisania ustawy. Jakie argumenty przedstawiły posłanki Lewicy, a jakie jest stanowisko prezydenta w tej kwestii?

Szereg argumentów przedstawionych przez posłanki

Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu Lewicy, wyraziła nadzieję, że spotkanie z prezydentem wpłynie pozytywnie na jego decyzję w kwestii ustawy o dostępie do tabletki „dzień po” bez recepty. Posłanki Lewicy przedstawiły prezydentowi szereg argumentów medycznych, społecznych i politycznych za podpisaniem tej ustawy. Żukowska podkreśliła, że prezydent zadeklarował przemyślenie wszystkich tych argumentów i zachował otwartość na dyskusję.

Spotkanie trwało około 1,5 godziny, podczas których posłanki Lewicy przedstawiły prezydentowi pełen zakres informacji dotyczących tabletki „dzień po”. Przekazały merytoryczne argumenty, w tym regulacje prawne w Europie, wskazania medyczne, przeciwwskazania oraz skutki uboczne. Marcelina Zawisza, wiceprzewodnicząca klubu Lewicy, podkreśliła znaczenie dostarczenia prezydentowi kompleksowej wiedzy w celu zapewnienia pełnego zrozumienia kwestii zarówno z perspektywy naukowej, jak i społecznej.

Prezydent wciąż ma wątpliwości

Anna Maria Żukowska podkreśliła, że prezydent ma jeszcze czas na podjęcie decyzji i zapewniła, że każda godzina będzie wykorzystana do przekonania tych, którzy mają wątpliwości. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus również podkreśliła determinację w przekonywaniu do potrzeby dostępu do tabletki „dzień po”. Żukowska podkreśliła, że prezydent przyjął wiele argumentów przedstawionych przez Lewicę, ale ma jeszcze wątpliwości, które musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu.

Spotkanie posłanek klubu Lewicy z prezydentem Andrzejem Dudą było ważnym krokiem w debacie na temat dostępu do tabletki „dzień po”. Przedstawienie kompleksowych argumentów medycznych, społecznych i politycznych stanowiło istotny wkład w proces podejmowania decyzji przez głowę państwa. Oczekuje się, że prezydent dokładnie przemyśli wszystkie aspekty tej kwestii, a decyzja, którą podejmie, będzie zgodna z oczekiwaniami społecznymi i potrzebami polskich kobiet.

Komentarze (0)