10.06.2024

Ryszard Czarnecki po 20 latach w Europarlamencie musi szukać pracy

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Ryszard Czarnecki, europoseł z dwudziestoletnim stażem, jest jednym z najbogatszych polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Jego imponujący majątek, wykazany w oświadczeniu majątkowym z 2024 roku, budzi zazdrość wśród wielu wpływowych polityków. Czarnecki zgromadził pokaźne zasoby finansowe i nieruchomości, które stawiają go w czołówce najzamożniejszych polityków na arenie europejskiej. Czarnecki stoi teraz przed poważnym wyzwaniem politycznym.

Po dwudziestu latach nieprzerwanej pracy w Brukseli, Ryszard Czarnecki napotyka na poważne problemy. Wyniki wyborów wskazują, że tym razem nie uda mu się zdobyć kolejnego mandatu, co wynika z podliczenia głosów przez Państwową Komisję Wyborczą. To nieoczekiwane niepowodzenie może mieć daleko idące konsekwencje zarówno dla jego przyszłości zawodowej, jak i dla jego wpływów politycznych. Dla Czarneckiego, który przez dwie dekady reprezentował Polskę w Parlamencie Europejskim, brak mandatu może oznaczać konieczność przemyślenia swoich dalszych kroków i strategii na przyszłość.

Czarnecki zgromadził pokaźne zasoby majątkowe, które obejmują współwłasność dwóch mieszkań w Polsce. Pierwsze z nich ma powierzchnię 80 m² i jest warte 800 tys. zł, natomiast drugie, o powierzchni 126 m², zostało wycenione na 2,6 mln zł. Europoseł jest także jedynym właścicielem mieszkania o powierzchni 120 m², oszacowanego na 210 tys. euro. Do tego dochodzi dom letniskowy o powierzchni 90 m², wart 220 tys. zł, oraz współwłasność 250-metrowej działki wycenianej na 100 tys. zł.

Dochody i inwestycje

Zarobki Czarneckiego w 2024 roku wyniosły 33 tys. euro brutto za pracę w Parlamencie Europejskim. Dodatkowo, jako członek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, otrzymał 14,7 tys. zł netto. Jego zasoby gotówkowe również robią wrażenie: posiada 107 tys. zł, 276 tys. euro (ponad 1,1 mln zł) i 10 tys. dolarów (ok. 40 tys. zł) w gotówce. Jego portfel akcji obejmuje udziały w spółce Modern, warte około 78 tys. zł.

Czarnecki od lat dba o dywersyfikację swojego majątku. W 2019 roku preferował trzymanie większej części swoich zasobów w polskich złotych, co było widoczne w jego ówczesnym oświadczeniu majątkowym, wskazującym na 829 tys. zł oraz 10 tys. euro. Jego majątek obejmuje również luksusowy samochód — Land Rover Velar z 2018 roku, wyceniany na 200 tys. zł.

Chociaż Ryszard Czarnecki może pochwalić się imponującym dorobkiem materialnym, to przyszłość polityczna maluje się w mniej różowych barwach. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego sugerują, że tym razem nie uda mu się zdobyć kolejnego mandatu. Może to być poważny cios dla polityka, który przez dwie dekady z sukcesem reprezentował Polskę na europejskiej arenie.

Komentarze (0)