17.04.2024

Spotkanie Dudy z Donaldem Trumpem ma mieć prywatny charakter

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy obecnie w spotkaniach na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pierwszy dzień wizyty w Stanach Zjednoczonych był związany z udziałem w Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju, gdzie omawiano kluczowe kwestie dotyczące rozwoju Polski, Europy oraz globalnej sytuacji bezpieczeństwa.

Podczas swojego pobytu prezydent miał szereg ważnych spotkań, m.in. z Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ oraz Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego. Jednym z najważniejszych tematów rozmów był bezpieczeństwo, zwłaszcza w kontekście kryzysów na Ukrainie i w Strefie Gazy.

Wsparcie dla Ukrainy jest konieczne

W spotkaniu z Sekretarzem Generalnym ONZ prezydent podkreślał konieczność wsparcia Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji oraz omawiał zagadnienia związane z kryzysem w Strefie Gazy. Szef ONZ wyraził wdzięczność za poparcie udzielane Ukrainie przez Polskę oraz podkreślił rolę Polski jako ważnego sojusznika w tej sprawie.

Prywatne spotkanie z Donaldem Trumpem

Prezydent Duda spotka się również z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, Donaldem Trumpem. Spotkanie to będzie miało charakter prywatny, jednak prezydent podkreśla znaczenie współpracy między Polską a USA oraz jej kontynuację niezależnie od zmiany administracji.

Jednym z tematów rozmów będzie propozycja zwiększenia wydatków państw NATO na obronność do 3 proc. PKB. Prezydent Duda wyraził przekonanie, że Donald Trump poprze tę inicjatywę, mając na uwadze jego dotychczasowe stanowisko w tej sprawie.

Podczas wizyty prezydent aktywnie zabiegał o wsparcie dla Ukrainy, szczególnie w kontekście pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych. Spotkania na forum ONZ to również okazja do omówienia kwestii zrównoważonego rozwoju oraz udziału Polski w międzynarodowych inicjatywach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

Obecność prezydenta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku potwierdza zaangażowanie Polski w sprawy globalne oraz dążenie do budowania stabilności i współpracy międzynarodowej.

Komentarze (0)