21.12.2023

Kierowniczka Orlenu i była posłanka Lewicy wchodzą do Sejmu za skazanych posłów

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

W wyniku prawomocnego wyroku, politycy Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności oraz otrzymali pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Oczywiście oznacza to utratę przez nich mandatów poselskich. Wiemy, kto zajmie ich miejsca!

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, na konferencji prasowej ogłosił, że będzie zmuszony wydać postanowienie o wygaszeniu mandatów obu panów posłów. Na czas pisania artykułu, wiemy już, że mandaty obydwu posłów zostały wygaszone.

Sąd Okręgowy w Warszawie, wydając wyrok w drugiej instancji, potwierdził kary dla Kamińskiego i Wąsika za ich działania operacyjne podczas „afery gruntowej”. Zgodnie z orzeczeniem, obaj politycy zostaną pozbawieni wolności przez dwa lata, a dodatkowo otrzymają zakaz pełnienia funkcji publicznych przez pięć lat.

Marszałek Sejmu, Hołownia, zaznaczył, że jego obowiązkiem jako urzędnika państwowego jest stwierdzenie utraty mandatu dla skazanych polityków. Jednakże podkreślił, że mają oni prawo odwołać się od tej decyzji, co przekieruje sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy.

Kto za Wąsika i Kamińskiego?

W obliczu tej sytuacji wszystko wskazuje na to, że mandaty po Kamińskim i Wąsiku obejmą osoby z kolejnym najwyższym wynikiem na liście danej partii, które nie uzyskały wcześniej mandatu. Zgodnie z tą regułą, mandat po Mariuszu Kamińskim najprawdopodobniej obejmie była posłanka Lewicy, Monika Pawłowska. Jej historia polityczna sugeruje, że może ona zmienić barwy i dołączyć do Lewicy, będącej częścią koalicji rządzącej, co może zapewnić jej lepsze warunki niż w PiS.

Monika Pawłowska znana jest z wielu złotych myśli, które regularnie publikowała między innymi w serwisie X (dawniej Twitterze). Sama jej „ucieczka” z klubu Lewicy do Porozumienia Jarosława Gowina, a później do PiS była tematem wielu dyskusji. Według wielu, pawłowska sprzedała się PiSowi. Dzięki zmianie barw partyjnych, PiS zyskał głos zaważający o większości w sejmie podczas kadencji.

Natomiast mandat po Macieju Wąsiku prawdopodobnie przejmie Wioletta Kulpa, kierowniczka Orlenu i przewodnicząca struktur PiS w Płocku. Choć trudno przewidzieć, czy w tym przypadku dojdzie do zmiany partii, przyszłość zawsze niesie pewne niespodzianki.

Komentarze (0)