Funkcjonariusze Straży Granicznej w Bielsku-Białej, we współpracy z policją, zatrzymali 35-letniego obywatela Ukrainy, który dopuścił się licznych naruszeń prawa w Polsce. Mężczyzna, który wielokrotnie łamał przepisy i dopuścił się szeregu przestępstw, w tym kradzieży, został deportowany z Polski pod ścisłym konwojem. Po przekazaniu go ukraińskim władzom, nałożono na niego zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen na okres pięciu lat.
Zatrzymany obywatel Ukrainy wyróżniał się recydywą, co wskazywało na brak zamiaru poprawy i przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów. Jego działania były na tyle poważne, że uznano, iż dalszy pobyt mężczyzny w Polsce stanowiłby zagrożenie dla porządku prawnego. Kradzieże oraz inne przestępstwa, jakich się dopuścił, wywołały obawy wśród lokalnej społeczności, co przyspieszyło decyzję o jego deportacji.
Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, na podstawie zebranych dowodów i oceny sytuacji, wydał obywatelowi Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia kraju. Równocześnie nałożono na niego zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz do państw strefy Schengen na pięć lat. Decyzja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności w regionie, a także stanowi ostrzeżenie dla innych obcokrajowców, że naruszanie polskiego prawa będzie skutkować surowymi konsekwencjami.
Surowa kara za niesubordynację
Po zakończeniu formalności administracyjnych, obywatel Ukrainy został deportowany pod konwojem do granicy państwowej i przekazany stronie ukraińskiej. Deportacja tego rodzaju to środek, który stosuje się w przypadkach, gdy cudzoziemiec narusza prawo i nie wykazuje chęci dostosowania się do obowiązujących norm. Deportacja ma na celu zarówno ukaranie przestępcy, jak i ochronę społeczeństwa przed dalszymi naruszeniami ze strony osoby, która nie respektuje prawa.
Zakaz ponownego wjazdu do Polski oraz strefy Schengen na okres pięciu lat ma zapobiec przyszłym naruszeniom, jakich mógłby dopuścić się deportowany. Jest to także wyraźny sygnał dla innych obcokrajowców, że Polska nie będzie tolerować lekceważenia swojego systemu prawnego.
źródło: slaski.strazgraniczna.pl
Straż Graniczna nie próżnuje
Deportacja obywatela Ukrainy nie była jedynym przypadkiem działań podjętych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Bielsku-Białej. Zatrzymano także dwóch innych cudzoziemców – obywatela Indii oraz Gruzji, którzy przebywali w Polsce nielegalnie, przekraczając dozwolony czas pobytu.
24-letni obywatel Indii wjechał do strefy Schengen w sierpniu 2022 roku, aby podjąć pracę, jednak jego wiza wygasła w 2023 roku. Mimo to mężczyzna nie opuścił kraju i kontynuował swoją nielegalną działalność zawodową na terytorium Polski. Z kolei Gruzin, który wjechał do strefy Schengen w czerwcu 2023 roku, złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, lecz jego wniosek został pozostawiony bez rozpoznania z powodu braków formalnych.
Podobnie jak w przypadku obywatela Ukrainy, Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wydał decyzje administracyjne zobowiązujące obywateli Indii i Gruzji do opuszczenia terytorium Polski w ciągu 30 dni. Nałożono na nich również zakaz ponownego wjazdu do strefy Schengen, jednak w ich przypadku zakaz ten będzie obowiązywać przez sześć miesięcy. Takie działania mają na celu zachowanie integralności systemu migracyjnego oraz zapewnienie, że osoby przebywające na terytorium Polski przestrzegają obowiązujących przepisów.
Komentarze (0)