Firma Easttrees, specjalizująca się w outsourcingu procesów, po wielu latach walki z prokuraturą i ZUS-em odniosła zwycięstwo przed sądem, który uznał, że państwo musi wypłacić jej odszkodowanie. Cała sytuacja rozpoczęła się kilka lat temu, gdy firma znalazła się pod lupą organów ścigania i kontrolą ZUS-u.
Lubuski Urząd Wojewódzki wydał na pomoc uchodźcom ponad 85 milionów złotych. To kwota, którą przeznaczono na wyżywienie i zakwaterowanie uchodźców od wybuchu wojny do końca września 2023 roku. Obecnie w województwie lubuskim zameldowanych jest w różnych ośrodkach relokacji uchodźców ok. 1 660 osób. Kwatery, w których są ulokowani, mają różne standardy i otrzymują różne kwoty dofinansowania od urzędu. Co dziwne – standard nie zawsze idzie w parze z kwotą dofinansowania, a kryteria jakości zakwaterowania uchodźców nie są określone. Lubuski Urząd Wojewódzki potrafi płacić więcej za miejsce noclegowe w hali oddzielonej parawanem niż w osobnym pokoju, w którym wspólnie może zamieszkiwać jedna rodzina uchodźców.
Czy Polska może zmienić swój podział administracyjny? To pytanie powraca wraz z propozycją Instytutu Sobieskiego, który sugeruje radykalne zmiany w układzie województw. Jednym z efektów tych propozycji jest możliwość zniknięcia województwa lubuskiego. Ale czy te zmiany są realne?
Easttrees to zielonogórska firma outsourcingowa. Zatrudnia obcokrajowców i obsługuje największe firmy z regionu w zakresie dostarczania wykwalifikowanych pracowników. Jesienią ubiegłego roku przedsiębiorstwo zaatakowane zostało przez stację TVN. W reportażu Superwizjer telewizja zarzuciła jej wyzysk pracowników, zamieszanie w handel ludźmi, a nawet związek z zabójstwem gwatemalskiego dziennikarza. Na firmę spadła fala krytyki stawiając jej dalsze istnienie pod dużym znakiem zapytania. Po kontroli przeprowadzonej przez zespół prawników zaangażowanych m.in. w słynną sprawę Olewnika okazało się, że firma padła ofiarą bezpodstawnych oszczerstw. Pełne wyniki audytu są już dostępne publicznie.