09.04.2024

Trzecia Droga albo sami – Hołownia odmawia koalicji z KO do Parlamentu Europejskiego

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ogłosił, że Polska 2050 wystartuje samodzielnie w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Decyzja ta wynika z przemyślanej strategii politycznej i dotychczasowych doświadczeń związanych z formułą Trzeciej Drogi.

Hołownia wyraźnie oznajmił, że Polska 2050 nie rozważa możliwości wspólnego startu z Koalicją Obywatelską (KO) w wyborach do PE, które odbędą się w dniach 6–9 czerwca. Podkreślił, że ugrupowanie podejmie decyzję o samodzielnym starcie, będąc częścią Trzeciej Drogi lub występując solo, w zależności od działań Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W rozmowie z TVN24 Hołownia zaznaczył, że format Trzeciej Drogi okazał się skuteczny w przeszłości, zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i samorządowych. Potwierdził również, że Polska 2050 jest trzecią siłą na scenie politycznej, co zostało udowodnione wynikami poprzednich wyborów.

źródło: Onet

Kluczowym argumentem Hołowni jest fakt, że jeśli PSL zdecyduje o wspólnym starcie z KO, to Polska 2050 będzie musiała wystartować samodzielnie. Podkreślił również, że Polska 2050 należy do grupy Renew w Parlamencie Europejskim, podczas gdy PO i PSL są członkami Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Decyzja o samodzielnym starcie Polski 2050 może mieć istotne konsekwencje dla układu sił politycznych w Polsce oraz dla składu delegacji polskiej w Parlamencie Europejskim. Hołownia argumentuje, że przeszłe doświadczenia wyborcze potwierdzają skuteczność formuły Trzeciej Drogi, co sprawia, że jest ona preferowaną opcją dla jego ugrupowania.

Tegoroczne wybory do PE stanowią istotny moment dla polskiej sceny politycznej, a decyzja Polski 2050 może wpłynąć na kształtowanie się nowej rzeczywistości politycznej zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej.

Komentarze (0)