18.03.2024

Afera wizowa: Rząd PiS chciał przyjmować nawet 800 tys. pracowników z Azji i Afryki ROCZNIE

Kamil
Kamil
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Wizy poza kolejnością miałyby zostać wydane ponad 800 tysiącom cudzoziemców z takich państw jak m.in. Arabia Saudyjska, Uzbekistan, Iran czy Katar - wynika z dwóch rozporządzeń MSZ z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy.

O sprawie poinformował na Twitterze były poseł Krystian Kamiński:

Na komisji śledczej ds. Afery wizowej dotarliśmy do rozporządzeń ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua oraz wiceministra Piotra Wawrzyka, w których jest napisane, że chcą ściągać ponad 800 000 ludzi rocznie z takich państw jak: Indie, Pakistan, Nigeria, Iran – zupełnie obcych nam kulturowo! W ciągu dekady mogłoby to być nawet 8 milionów osób obcych nam kulturowo imigrantów w naszym kraju. PIS wie, że nie ma zgody Polaków na takie działania, dlatego chciał to zrobić po cichu!

Rozporządzenie MSZ „w sprawie przyjmowania poza kolejnością wniosków o wydanie wizy krajowej w celu wykonywanie pracy” zakładało, że umożliwi ono przybycie do Polski w celach zarobkowych około 800 tysięcy cudzoziemców rocznie.

Skąd rząd PiS chciał pozyskać tak ogromne rzesze pracowników? Tego dowiemy się z innego rozporządzenia MSZ „w sprawie państw, w których cudzoziemcy mogą składać wnioski o wydanie wizy przez ministra właściwego do spraw zagranicznych”. Wynika, że chodzi o takie państwa jak: Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt, Pakistan, Iran, Azerbejdżan, Indonezja, Kazachstan, Uzbekistan i Turcja, a także Nigeria, Indie, Tajlandia, Filipiny, Wietnam, Armenia, Białoruś,, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.

Celem planowanych zmian jest zwiększenie liczby państw objętych rozporządzeniem jak również stworzenie warunków prawnych do stopniowego obejmowania kolejnych krajów rozwiązaniem, które wprowadzono pierwotnie dla Białorusi. W przypadku tych dodatkowych państw uzasadnieniem dla współdzielenia kompetencji w zakresie rozpatrywania wniosków wizowych przez konsulów i urzędników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, działających z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych jest rosnąca liczba wniosków wizowych, które cudzoziemcy chcą składać za granicą, przy ograniczonych możliwościach kadrowo-organizacyjnych placówek zagranicznych i rosnących kosztach obsługi tych wniosków za granicą.

– czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Jakie zawody?

W rozporządzeniu znalazła się też długa lista zawodów, w przypadku których wnioski o wydanie wizy krajowej w celu wykonywania pracy miałyby być przyjmowane poza kolejnością. W gronie tym znaleźli się zarówno inżynierowie, lekarze, pielęgniarski i programiści, jak i opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, kierowcy i przedstawiciele zawodów związanych z branżą budowlaną.

Zawody ujęte w załączniku nr 1 do projektu rozporządzenia wynikają z opracowań analitycznych ekspertów, ich prognoz sytuacji w zawodach na rynku pracy (Barometr zawodów) oraz sugestii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W załączniku nr 2 wskazane są rodzaje działalności podmiotu powierzającego wykonywanie pracy. Propozycja ta powinna ułatwić pozyskiwanie siły roboczej w deficytowych zawodach, a także zapewnić dalszy rozwój programu „Poland. Business Harbour”. Zakładamy, że zaproponowane w projekcie rozwiązania w perspektywie poprawią sytuację na polskim rynku pracy”

– czytamy w uzasadnieniu w którym stwierdzono również „brak alternatywnych środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu”.

MD/źródło: Twitter

Komentarze (1)