Historia życia Jana Pawła II była wielokrotnie opisywana w książkach i filmach dokumentalnych. Jego droga od młodzieńczych lat w Wadowicach po pontyfikat w Watykanie jest dobrze znana, jednak pewne szczegóły z jego biografii wciąż pozostają mało rozpowszechnione.
Jednym z nich jest fakt, że przyszły papież miał siostrę, o której przez długi czas niewiele mówiono.
Karol Wojtyła był szczególnie związany ze swoim starszym bratem Edmundem, który, po śmierci matki, odegrał w jego życiu kluczową rolę. Edmund był lekarzem i zmarł w młodym wieku, zaraziwszy się szkarlatyną od pacjentki. Jego odejście było ogromnym ciosem dla przyszłego papieża. Mniej znaną postacią w rodzinie Wojtyłów była jednak jego siostra, Olga. Urodziła się kilka lat przed Karolem i zmarła zaledwie kilkanaście godzin po narodzinach.
Informacja o istnieniu Olgi długo pozostawała nieznana szerszej opinii publicznej. Dopiero w 1982 roku francuski dziennikarz André Frossard ujawnił ten fakt w książce „Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II”. Choć papież nigdy nie miał okazji poznać siostry, pamiętał o niej i wspomniał o niej w swoim testamencie. Dokument ten, odczytany po jego śmierci, zawierał wzruszające słowa, w których papież wracał myślami do swoich bliskich, w tym siostry, której nie dane mu było spotkać.
Dziś, w dwudziestą rocznicę śmierci Jana Pawła II, warto przypominać nie tylko o jego duchowym dziedzictwie, ale także o mniej znanych aspektach jego życia. Historia rodziny Wojtyłów, w tym tragiczne losy rodzeństwa Karola, pokazują, jak wiele trudnych doświadczeń ukształtowało przyszłego papieża.
Komentarze (0)