06.06.2024

McDonald’s straciło prawo do znaku towarowego Big Mac

Dorian Skrzypnik
Dorian Skrzypnik
Newsy
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że McDonald's stracił unijny znak towarowy Big Mac. Decyzja ta jest wynikiem siedmioletniej batalii sądowej, którą zainicjowała irlandzka sieć fast foodów Supermac's.

W 2017 roku Supermac’s złożyło wniosek o odebranie McDonald’s prawa do znaku handlowego Big Mac, argumentując, że amerykański gigant nie używał znaku w sposób nieprzerwany przez pięć lat, jak tego wymagają przepisy Unii Europejskiej.

Początkowo sprawa trafiła do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), gdzie przyznano rację Supermac’s, jednak w postępowaniu odwoławczym EUIPO potwierdził ochronę znaku towarowego dla McDonald’s. Sprawa ostatecznie trafiła do TSUE, który uznał, że McDonald’s rzeczywiście nie wykazał używania znaku w odniesieniu do takich towarów, jak „kanapki zawierające kurczaka”, „żywność przygotowywana z wyrobów drobiowych” oraz powiązanych usług. Wyrok TSUE oznacza, że McDonald’s może stracić wyłączność na nazwę Big Mac w UE, choć firma ma możliwość odwołania się od tej decyzji.

Dyrektor zarządzający Supermac’s, Pat McDonagh, z zadowoleniem przyjął wyrok, nazywając go „zdroworozsądkowym” i podkreślając, że stanowi on znaczące zwycięstwo dla małych firm na całym świecie.

Komentarze (0)