06.05.2024

Mocne wystąpienie Sikorskiego w USA. Apeluje o wsparcie

Michał Osial
Michał Osial
Polityka
Udostępnij:
facebook twitter
Skomentuj

Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Polski, zwrócił się z apelem w amerykańskiej telewizji Fox News, o zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa Europy Środkowej. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie sojuszu NATO oraz potrzebę obrony przed potencjalną agresją Rosji.

Sikorski podkreślił, że NATO powstało w celu odpierania agresji Rosji, co udało się już w przeszłości, i wyraził nadzieję na powodzenie również w obecnej sytuacji. Polityk zaznaczył również, że Polska jest liderem w wydatkach na obronność w ramach NATO, przeznaczając 4 proc. PKB na ten cel.

Polityk podkreślił również zagrożenie ze strony Rosji dla wszystkich krajów, a szczególnie dla Europy Środkowej. W kontekście współpracy z USA, Sikorski przypomniał o wsparciu, jakie Polska udzieliła Stanom Zjednoczonym po atakach z 11 września, oraz zaapelował o pomoc teraz, gdy Europa Środkowa potrzebuje wsparcia.

W swoim wystąpieniu, minister Sikorski wyraził również wdzięczność za zatwierdzenie przez Kongres Stanów Zjednoczonych nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów. Jednocześnie zaznaczył nadzieję, że amerykański sprzęt szybko trafi na front, aby wesprzeć ukraińskich obrońców.

Sikorski odniósł się także do słów dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines, która wskazała na rosyjskie bombardowania infrastruktury krytycznej Ukrainy, które miałyby na celu utrudnienie transportu wojsk. Polityk nazwał te działania zbrodniami wojennymi i wyraził determinację w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją.

W kontekście współpracy międzynarodowej, apel ministra Sikorskiego o amerykańskie wsparcie dla Europy Środkowej podkreśla istotę sojuszu NATO oraz potrzebę jedności w obliczu rosyjskiej agresji i destabilizacji regionu.

Komentarze (0)